Jaké máme druhy kratomu a který z nich je nejsilnější?

Trh s kratomem zažívá obrovský boom. Z toho důvodu se na něm mnoho společností snaží vydělat nemalé peníze díky nabídce výrobků Mitragyna speciosa pod nicneříkajícími a tajuplnými názvy, které mají zvýšit jejich prodejní sílu. Jak je to ale doopravdy? Jaké druhy kratomu ve skutečnosti máme a jak se mezi sebou liší? Co ovlivňuje sílu účinku?

V dnešním článku si objasníme, jaké druhy kratomu ve skutečnosti máme, jak ovlivňuje barva kmenu jeho účinky či jestli se máme zaobírat komerčními názvy produktů. V podstatě tedy půjde o takovou všeobecnou příručku pro správnou orientaci v druzích a účincích Mitragyna speciosa.

Co je kratom?

Ještě než se do toho pustíme si však pojďme zopakovat základní definici samotného kratomu pro příklad, že jste o něm dosud slyšeli jen z médií, kde se velmi často objevuje ve spojení s negativními dopady. Kratom můžeme považovat za lidové označení thajského původu, neboť ve skutečnosti se totiž tropický strom, z jehož listů získáváme stálezelený prášek, jmenuje Mitragyna speciosa. Roste zejména v jihovýchodní Asii a může dosahovat výšky až neuvěřitelných 30 metrů. Proslulý je zejména kratom z Bornea neboli Kalimantu. Od pradávna se tamními obyvateli využívá pro jeho stimulační i sedativní účinky.

Toť základní informace na úvod. Nyní se pojďme podívat na kratom podrobněji!

Bannery-blog-2240-×-1500-px-2023-12-07T135348.559-1024x686

Co prozradí název kratomu?

Když se podíváme čistě na jeho název, důležitá je pro nás hlavně barva, která je v tomto názvu obsažena. Mimo to pojmenování často obsahuje také označení místa výskytu nebo určení pro konkrétní farmu. Touto skutečností se nemusíme tolik zaobírat, jelikož hlavní rozdíl v kratomu spočívá hlavně v jeho barvě (červená, bílá, zelená a potažmo ještě zlatá). 

Existují určité rozdíly i v samotných označeních, avšak u mnohých prodejců se jedná o pouhý marketing, jelikož značné rozdíly mezi jednotlivými „farmami“ očekávat nemůžeme. Maeng da obsahuje například nejvyšší poměr účinných alkaloidů, avšak této skutečnosti využije pouze nízké procento již velmi zkušených uživatelů, kteří znají naprosto přesné dávkování pro jejich potřeby. 

Bannery-blog-2240-×-1500-px-2023-12-07T151530.818-1024x686

Druhy kratomu

Jak jsme již zmiňovali, kratom můžeme dělit v závislosti na barvě žil jeho listů. Ta může být červená, bílá nebo zelená. Je pravdou, že každý člověk je individualita, ale u většiny pozorovaných případů se hlavní účinky daných barev shodují. Co tedy můžeme od každé z barev očekávat?

Červený kratom (Red) = Král relaxace

Pokud na konci svého dne hledáte uklidnění a zbavení se nahromaděného stresu, není lepší volba nežli červený kratom. Jedná se o druh vyhledávaný hlavně pro své silné relaxační účinky. Dokáže nám pomoci například při stresu nebo bolestech. Označení „večerní kmen“ naznačuje, že vysoké procento uživatelů vyhledává účinky červeného kmene právě ve večerních hodinách. 

Bílý kratom (White) = No 1. mezi stimulanty

Opačné účinky oproti červenému můžeme očekávat u listů s „bílým zbarvením žil„. Takzvaný „ranní“ kmen, jak jej mnoho uživatelů nazývá, stojí na prvním místě, co se stimulačních účinků týče. Většina lidí užívá tento druh zejména v ranních hodinách nebo před sportovním či jiným fyzickým výkonem.

Bannery-blog-2240-×-1500-px-2023-12-07T151759.730-1024x686

Zelený kratom (Green) = střední cesta

Na pomyslné úsečce mezi bílým a červeným nalezneme zelený kratom. Jeho uživatelé uvádějí mnoho různých účinků. Někteří ho užívají pro uvolnění, jiné dokáže zase perfektně nabít energií. Někdo ho miluje pro jeho univerzálnost, jiní ho nevyužívají, jelikož nemá jasně definované účinky. Další možností je také míchání tohoto kratomu s jinými barvami, abychom dosáhli kýženého efektu. Pokud s Mitragyna speciosa nemáte zkušenosti, možná je zelený prášek tou nejideálnější volbou, jelikož jeho účinek je při normálních dávkách relativně mírný, především tedy energizující a stimulační.

Zlatý kratom (Gold) = univerzální síla

Bavili jsme se o mixování různých barev prášku. Nejinak je tomu i u zlatého prášku, který je mixem červeného a bílého. Tato kombinace nám nabízí velice účinný střed mezi samotnými odrůdami, proto může být tento druh využíván při obrovské paletě nejrůznějších situací. Jeho účinky jsou podobné jako u zeleného, avšak liší se jejich síla, kdy u zlatého je efekt silnější.

Rozdíly v žilách

Není tomu úplně tak, že by barvy těchto žil byly na první pohled rozeznatelné a my bychom tak mohli určit druh kratomu podle nich. Toto rozlišení slouží primárně k určení, o který alkaloidní profil se jedná. Rozdíly v obsahu alkaloidů tedy jsou to hlavní, co nám jednotlivé barvy určují. Tyto rozdíly jsou výrazně větší, nežli je tomu v případě komerčních názvů (Borneo, Maeng da, Sumatra..). 

Proč se u některých kmenů liší barva?

Po dozrání se listy Mitragyna speciosa převážejí do sušícího zázemí, ve kterém dochází ke změně barvy. Při tomto procesu může dojít ke změně barvy listů, avšak nemá to nic společného se žilami, které se v této fázi již nenacházejí. Ani samotné sušení nemá vliv na hladinu obsažených alkaloidů, pouze na samotnou barvu.

Proces sušení

Sušení může probíhat dvěma různými způsoby: venku nebo uvnitř. Podle farmářů má přírodní teplo vliv na odstín barvy jednotlivého kmene. Nejspíše proto je například červená barva přisuzována horkému tropickému počasí.

Míchání kratomu

Jak jsme si již zmínili, mícháním kratomu vzniká například popisovaný zlatý kratom. Výrobci mohou takto experimentovat s různými barvami, avšak měli by vždy poctivě uvádět složení takového prášku. Ku příkladu náš zlatý prášek vzniká z mixu červeného a bílého kratomu v poměru 1:1. 

Bannery-blog-2240-×-1500-px-2023-12-07T152405.746-1024x686

Alkaloidy: Samotná síla kratomu

Nejdůležitější součástí každého kratomového prášku jsou však bezpochyby alkaloidy. Mezi dva nejvýznamnější řadíme mitragynin a 7-hydroxymitragynin. S těmito alkaloidy se můžeme setkat v naprosto každém druhu kratomu, avšak jejich percentuální obsah se u různých druhů může velmi lišit, což má zásadní vliv i na samotné účinky. Platí zde triviální pravidlo – čím více alkaloidů, tím silnější kratom. Sečteno podtrženo, alkaloidy jsou účinné látky, bez kterých by Mitragyna speciosa neměla žádný efekt. Stejně jako ho nemá například pivo bez alkoholu.

Každý člověk je ovšem jedinečný a i na stejné druhy kratomu může reagovat odlišně, proto předem nelze přesně určit konkrétní reakci daného jedince. Pokud se chystáte Mitragyna speciosa vyzkoušet, nakupujte výhradně od ověřených prodejců, kteří ručí za kvalitu svých produktů.

Potřebujete pomoci?

Pokud Vám cokoliv není jasné a/nebo chcete s výběrem poradit, napište nám prosím dolů do komentářů pod příspěvkem, přes kontaktní formulář nebo nám napište dotaz na e-mail info@miralecbd.cz. Děkujeme.

Bannery-blog-2240-×-1500-px-20-x-8-cm-1024x512 (2)

Náš tip: Podívejte se na mapu značkových prodejen konopí Miracle CBD, kde máte jedinečnou možnost konzultovat Vaše potřeby s odborně zaškolenými pracovníky z našeho týmu. Všechny produkty máme skladem, proto nemusíte čekat na doručení kurýrem a výrobky si odnesete domů ještě tentýž den. Přinášíme Vám bezkonkurenčně nejlepší CBD, HHC i kratom již od roku 2020!

Prodejna Klatovy – Vídeňská 31 | Prodejna Ml. Boleslav – Železná 162 | Prodejna J. Hradec – Masarykovo nám. 1

Navrh-bez-nazvu-53 (1)

Zdroj: https://mountkratom.com/myths-and-facts-about-kratom-strains/

UPOZORNĚNÍ: Produkty z konopí a kratom jsou výhradně určené ke sběratelským, průmyslovým a technickým účelům. Případně k dalšímu prodeji a zpracování. V žádném případě nejsou určeny ke konzumaci, inhalaci ani kouření! Popisované účinky mají ryze informativní charakter. Společnost Miracle CBD neschvaluje, ani jiným způsobem nepodporuje, zneužívání a prodej psychotropních a omamných látek!

Používáme ověření věku Adulto