Kratom ve formě prášku, případně v jiných substancích, je na českém trhu naprosto neregulovaný artikl. Hovoří se o nebezpečné látce, která je populární hlavně mezi mladými lidmi. Jiní zase říkají, že účinky kratomu jsou nenahraditelné a život jim usnadňují.

Možná jste se s ním už setkali osobně. Možná jste o něm slyšeli ve spojitosti s neutichajícími debatami týkající se možného zákazu kratomu, případně jeho regulace, které probíhají už dlouhé měsíce až roky. Z jakého důvodu? Je to prý nebezpečná droga s vysokou mírou potenciální závislosti. Možná jste o něm nikdy neslyšeli. Jak je to tedy doopravdy a co je to vlastně kratom?

strom kratom mitragyna speciosa
Rostliny tropického stromu s latinským názvem Mitragyna speciosa.

Co je kratom

Kratom je název pro strom tropického původu, se kterým se můžeme setkat především v jihovýchodní Asii. Odborný název pro tuto dřevinu je Mitragyna speciosa. V Indonésii se spojuje i s těmito výrazy: thang, kakuam, ketum, biak, nebo thom. Na Bali a Borneu se dlouhá staletí využívá domorodými kmeny především pro jeho stimulační účinky. Ve vyšších dávkách může mít kratom opačný efekt, tedy sedativní účinek.

Listy obsahují dvě hlavní psychoaktivní látky mytraginin a 7-hydroxymytraginin. Obyvatelé čtvrtého nejlidnatějšího státu světa většinou listy zalévají horkou vodou a dělají si z nich čaj. Dalšími způsoby přípravy typickými pro jihovýchodní Asii je kouření těchto listů, nebo drcení listů na prášek, který se dá konzumovat jako nápoj, případně v kapslích. V posledních letech zažívá největší rozmach a získává globálně stále větší popularitu.

V České republice však není schváleným výživovým doplňkem ani potravinou, proto prodej kratomu není možný za účelem konzumace koncových zákazníků. Ani my ho samozřejmě z tohoto důvodu neprodáváme a užívání rozhodně nikomu nedoporučujeme! Kratom však v naší krásné zemi nelegální není, žádný zákon v dnešní době jeho volný prodej nezakazuje.

Jelikož však trh s práškem, sušenými listy, kapslemi, ani jinými přípravky s výtažky Mitragyna speciosa není nijak dozorován, může být nákup od neověřených dodavatelů tak trochu loterií. Pokud si chcete koupit prášek z nadrcených listů určený k dalšímu zpracování, měli byste si o jeho distributorovi něco zjistit, abyste měli záruku nejlepšího kratomu!

výrobky z kratomu
S kratomem se můžeme setkat v mnoha různých substancích.

Historie Mitragyna speciosa

Exotický strom Mitragyna speciosa rostl ve volné přírodě stovky let a úspěšně prosperoval. Postupem času však lidé začali objevovat jeho účinky a následně začali tento strom cíleně pěstovat. Počátek pěstování kratomu v Thajsku se datuje do 20. let minulého století.

Zvláště oblíbená byla Mitragyna speciosa u původních vesničanů z jihovýchodní části ostrova. Hořké listy kratomu si vařili jako léčivý čaj, kouřili je v dýmkách, nebo je přes den při práci žvýkali, což jim dávalo nesmírné množství energie pro těžkou práci na poli, ze které měli velmi často fyzické bolesti. I to byl jeden z důvodů, proč ho tamní rolníci užívali. V jihovýchodní Asii se listy často používaly jako obklad na hojení ran, případně jako přídavek do léčivých mastí, které blahodárně působily na tlumení bolesti. Kromě toho zdejší lidé oceňovali příznivé účinky kratomu na soustředění a jeho údajné účinky na léčbu širokého spektra onemocnění.

Tropický strom se dodnes pěstuje v takřka celé jihovýchodní Asii, odkud se naprostá většina listů a organického prášku exportuje do celého světa. Některé asijské země mají pro výrobu a prodej přísné předpisy, které musí každý farmář dodržovat. Třeba v takovém Thajsku byl kratom legalizován teprve nedávno. Konkrétně k tomu došlo v roce 2018, kdy byla jeho výroba a export oficiálně povolen. Thajská vláda si od legalizace slibovala především vyšší příjmy do státní pokladny, což se opravdu potvrdilo, neboť se z této lokality vyváží v ohromném množství.

příroda v thajsku
Thajsko a Indonésie se řadí mezi největší producenty kratomu.

Kratom – účinky a působení na organismus

Znovu opakujeme, že užívání opravdu nikomu nedoporučujeme. Rádi Vám však přinášíme komplexní edukaci a proto nebudeme dělat výjimku ani v tomto případě. Pojďme si tedy říct, jak může působit na náš mozek. Listky Mitragyna speciosa obsahují dvě významné sloučeniny, které nazýváme alkaloidy a působí výše uvedenými účinky.

Jedná se o mitragynin a 7-hydroxymitragynin. Tyto alkaloidy interagují s opiodními receptory v našem mozku. Užívání nižších dávek má stimulační účinky, zejména pak v případě zeleného a bílého přírodního prášku z nadrcených listů. Kratom white je nejsilnějším stimulantem ze všech druhů. Užívání vyšších dávek má sedativní účinky. Nejsilnější tlumící účinky by měl mít červený prášek. Někde na pomyslné hranici mezi nimi se nachází zlatý kratom, který je kombinací červného a bílého.

Lékaři princip fungování přírodních alkaloidů na tlumení bolesti připodobňují s užíváním opiodních leků, které se mají vázat na stejné části nervové buňky právě tak, jak to dělají výtažky z listů Mitragyna speciosa. Avšak zatím neexistují klinické studie, které by se zaobírali vlivem dlouhodobého užívání na lidské zdraví.

Vedlejší účinky

Jak se říká – každá mince má dvě strany. A ani v případě kratomu tomu není jinak. Kromě vychvalovaných pozitivních účinků indonéskými obyvateli s sebou užívání vysokých dávek alkaloidů přináší i možná rizika. Kratom by měl být silně návykový a jeho pravidelné užívání může vést k závislosti. Mitragyna speciosa působí psychoaktivně a v menších dávkách může působit euforicky. V nadměrném množství však může způsobovat halucinace, případně potíže s dýcháním.

listy mitragyna speciosa

Druhy kratomu

Dělíme ho na tři hlavní druhy. Jedná se o červený, bílý a zelený kratom.

Červený kratom

Kratomu red aka červenému jsou v odborných publikacích přisuzovány zejména zklidňující účinky. Hojně se vyskytuje nejen v Indonésii, ale také na evropském trhu a v Česku nevyjímaje. Tento druh se po staletí používá pro léčbu nejrůznějších onemocnění a nástup jeho účinku je takřka okamžitý. Nejlepší červený kratom je Maeng Da Red.

Bílý kratom

Bílý prášek z nadrcených listů, anglickým názvem kratom white, je dle slov zahraničních uživatelů velmi silným druhem, neboť má mít opravdu výrazné povzbuzující a energické účinky. V Thajsku se používá jako vhodná alternativa ke kávě, guaraně a dalších stimulantů pro zvýšení produktivity a povzbuzení. Nejsilnější bílý kratom je Maeng Da White.

Zelený kratom

Zelený kratom, anglicky green, by měl být podle odborné literatury vyváženým druhem Mitragyna speciosa, který je částečně stimulační. Na druhou stranu by měl být zároveň i zklidňujícím až euforizujícím. Mezi nejvyhledávanější druhy patří Maeng Da Green a Green Borneo.

kratom prášek

Kratom gold neboli zlatý kratom

Kratom gold, česky zlatý nebo taktéž žlutý kratom, je vcelku raritní záležitostí. Měl by být ze všech druhů nejvšestrannější, neboť je kombinací červeného a bílého prášku.

Prodej Mitragyna speciosa

V našem online obchodě prodáváme všechny druhy populárního kratom prášku s vysokým obsahem alkaloidů, ale zároveň také s nejčistším složením, protože náš prášek je pravidelně testován na přítomnost těžkých kovů a pesticidů. Můžeme Vám tedy garantovat, že náš kratom je k dalšímu zpracování ze všech nejlepší!

Pokud Vám není cokoliv jasné a/nebo chcete s výběrem poradit, neváhejte se na nás obrátit přes kontaktní formulář, případně na e-mailu info@miralecbd.cz. Děkujeme!

Navštívit e-shop

Autor článku: Filip Hron

Zdroj: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0011502922001262

Upozornění: Charakter tohoto článku je ryze informativní. Jeho cílem není nabádat ke konzumaci HHC nebo jiných druhů konopí. Informace na našem webu slouží výhradně ke vzdělávacím účelům, tzn. nelze je brát jako náhradu diagnózy od lékaře či doporučenou léčbu. Naše stránka neschvaluje, ani jiným způsobem nepodporuje, zneužívání omamných a psychotropních látek! Pouze si klademe za cíl přinášet osvětu. Taktéž neneseme žádnou odpovědnost za případné nesprávné použití jakýchkoliv konopných produktů.

Doporučené příspěvky