Slyšeli jste už o novém kanabinoidu jménem hexahydrokanabinol neboli HHC, který je charakteristický tím, že má podobné účinky jako THC?! A navíc je zcela LEGÁLNÍ!

Tento polosyntetický  kanabinoid zvedá vlnu otázek napříč celým konopným světem. Pokud jste také ohromeni rostlinou konopí a vším, co nám nabízí, a rádi byste se něco dozvěděli o této novince, jste tu správně.

Je však důležité poznamenat, že výzkum hexahydrokanabinolu je na svém počátku. V důsledku toho nejsou k dispozici všechna fakta, a tak i odpovědi na veškeré otázky. I přesto Vám tímto článkem přinášíme výsledky doposud provedených výzkumů a také hodnocení na základě uživatelů.

V dnešním článku se dozvíte, co je to HHC, jak se vyrábí a jak fungují například HHC květy a HHC pen.

Co je HHC a jak se vyrábí?

I když se o hexahydrokanabinolu stále mluví jako o novince, tato látka byla objevena již v roce 1944. Za tímto objevem stojí konkrétně chemik Roger Adams, který přidal několik molekul vodíku do Delta-9 THC.

Tento proces nazývaný hydrogenace dává za vznik této jedinečné látce. Přesná definice je tedy polosyntetický kanabinoid a hydrogenová forma THC.

V organické formě rostliny konopí je HHC zastoupeno v extrémně nízké koncentraci, proto musí projít syntézou v laboratoři, na kterou je nejvhodnější zvolit udržitelnou cestu, tedy výrobu hexahydrokanabinolu z přírodního CBD. Výsledný produkt je však molekulárně totožný s přírodním HHC. U hexahydrokanabinolu rozeznáváme dvě varianty, varianta S a R. Čím vyšší poměr varianty R, tím kvalitnější máme produkt.

Proces hydrogenace pozmění strukturu THC rozbouráním dvojné vazby dvěma atomy vodíku. Hydrogenizační proces tak dává za vznik stabilnější a odolnější látce vůči termooxidačnímu rozkladu. Hexahydrokanabinol vykazuje vyšší odolnost vůči UV záření a teplu a má delší skladovatelnost.

Účinky kanabinoidu HHC

Potenciál HHC produktů je ještě zapotřebí pořádně prozkoumat. Již nyní Vám ale dokážeme shrnout alespoň základní fakta o této novince. Hexahydrokanabinol je velmi dobře rozpustný ve vodě, kvůli chemickým modifikacím které vytváří, což zvyšuje jeho biologickou dostupnost a účinky na naše tělo.

 • Snížení depresí a hladiny stresu

Lze ho využít v boji s výše uvedenými stavy, díky jeho anxiolytickým vlastnostem.

 • Zlepšení kvality spánku

Uživatelé HHC květů a vaporizérů popisují zlepšení kvality spánku, které se objevilo spolu s uvolnění těla a mysli.

Hexahydrokanabinol má dle dosavadních zjištění opravdu impozantní účinky na spánek. Dle jedné ze studií prodlužuje spánkovou periodu o neuvěřitelných 80-700%!

 • Ulevuje při bolestech

V boji proti bolestem, zejména těm chronickým, může být HHC dokonce účinnější než CBD, právě díky jeho biologické dostupnosti a vyšší účinnosti.

 • Zlepšuje kožní nemoci

Může úspěšně potlačit zánět a zároveň podpořit růst kožních buněk.

Hexahydrokanabinol může být účinný v boji s nechutenstvím, při zastavení růstu nádorových buněk, nedostatkem energie a špatnou náladou. Musíme však brát na vědomí, že k podložení a rozšíření aktuálního seznamu bude zapotřebí dalších výzkumů.

Vedlejší účinky

Kvůli své krátké době na trhu je většina informací diskutabilních. Z aktuálně dostupných zdrojů však vyplývá, že THC i HHC má srovnatelný výčet vedlejších účinků. Ty jsou popisovány obdobně jako je tomu u THC, zejména pak při užívání ve vyšších dávkách.

 • Zvýšená ospalost

Ospalost může způsobit zejména ve vyšších dávkách.

 • Sucho v ústech

Při užívání můžete pociťovat sucho v ústech, které odstoupí dodržováním pitného režimu.

 • Zažívací potíže

Hexahydrokanabinol může způsobovat výskyt průjmu, nechutenství či změny chuti k jídlu.

 • Interakce s léky

S HHC produkty mohou reagovat například léky na ředění krve. Před užíváním se poraďte se svým ošetřujícím lékařem!

Pozor! V nadměrných dávkách může způsobovat úzkost, závratě, paranoiu a poruchy spánku!

Vedlejší účinky HHC
Informujte se o možných vedlejších účincích.

Jak se užívá?

Na trhu můžeme najít hexahydrokanabinol v mnoha formách, stejně tak jako je tomu u známějšího CBD. I v užívání tohoto kanabinoidu najdeme určité odlišnosti. Nejčastější formy užívání jsou následující:

 • Orální konzumace

Kvůli své rozpustnosti ve vodě je ideální míchat ho s nápoji či pokrmy. Užívat ho můžete formou HHC bonbonů, chcete-li gummies, kapslí, kapek či tablet. Při orálním podání je potřeba počítat s tím, že se účinek dostaví cca za 20-30 minut, neboť se musí nejprve vstřebat tenkým střevem do oběhové soustavy.

 • Lokální aplikace

Tento bod zahrnuje nejrůznější krémy a kosmetiku všeobecně. Těchto produktů však bohužel aktuálně nenajdeme na trhu příliš mnoho, neboť výzkum a testování jsou teprve na začátku.

 • Inhalace

Při inhalaci HHC vaporizéru se nám pomocí páry dostane kanabinoid přímo do plic, což zajistí velmi rychlý nástup účinku. Nejinak fungují i velmi oblíbené HHC květy.

hhc vape
Inhalace má velmi rychlý nástup účinku.

Vyzkoušejte HHC produkty na vlastní kůži!

Ať už vyzkoušíte naše oblíbené HHC gummies, či naše vaporizéry, neuděláte chybu. Vždy je ale nejlepší užívat produkty v menších dávkách, ať vidíte, co Vašemu tělu vyhovuje. To je nejbezpečnější cesta, jak si užít hexahydrokanabinol na maximum.

Autor článku: Markéta Jánošíková

Zdroje:

https://www.cbdmall.com/blog/what-is-hhc

Upozornění: Charakter tohoto článku je ryze informativní. Jeho cílem není nabádat ke konzumaci CBD květů nebo jiných druhů konopí. Informace na našem webu slouží výhradně ke vzdělávacím účelům, tzn. nelze je brát jako náhradu diagnózy od lékaře či doporučenou léčbu. Naše stránka neschvaluje, ani jiným způsobem nepodporuje, zneužívání omamných a psychotropních látek.

Doporučené příspěvky